Akdeniz Üniversitesi

Sıkça Sorulan Sorular

1. Öğrenci başvurularına ilişkin bilgiye nereden ulaşabilirim?
http://erasmus.akdeniz.edu.tr/giden-ogrenci sayfamızda Erasmus+ Öğrenci Hareketliliğine ilişkin tüm bilgileri bulabilirsiniz.

2. Hangi öğrenciler Erasmus Öğrenci Hareketliliğinden yararlanabiliyor?
Üniversitemiz tam zamanlı öğrencileri yararlanabilir. Tam zamanlı öğrenci Ulusal Ajans tarafından yayınlanan Uygulama El Kitabı’nda aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır. “Tam zamanlı öğrenci, henüz diploma/derecesinin gerektirdiği çalışmalarını (kredilerini) tamamlamamış ve bir yarıyılda 30 AKTS kredisi karşılığı ders yükü olduğu öngörülen öğrencidir.”

3. Bölümümün anlaşmalarına ve kontenjanlarına nasıl ulaşabilirim?
http://erasmus.akdeniz.edu.tr/birimlere-gore-erasmus linkinde yer alan “Erasmus + 2014 - 2020 Program Ülkeler i ile ikili Anlaşmalarımız” bölümünden ulaşabilirsiniz.

4. Staj seçeneğini işaretlediğimde tercih ler görünmüyor!
Staj yapacak öğrenciler kurumları kendi bulacakları ve ikili anlaşma gerekmediği için tercihler görünmüyor.

5. Başvuru için yalnızca "Güz" dönemi seçilebiliyor. Bahar döneminde gitmek isteyen öğrenciler de bu şekilde mi başvuru yapsınlar?
Öğrencilerimizin “Güz” döneminde gitmesini öngörüyoruz. Senede 1 (bir) defa Değişim Programları Yabancı Dil Sınavı yapıldığı için Bahar döneminde gitmek isteyenler de 9 Mart 2018 tarihine kadar başvuru yapacaklar.

6. Başvuru sırasında hangi belgeleri getirmem gerekiyor?
Online başvurunuzu tamamladıktan sonra öğrenci kimliğiniz ve nüfus cüzdanınızı getirmeniz gerekmektedir.

7. "Uluslararası geçerliliği olan sınavlardan Son 2 yıl içinde alınan sonuçlar kabul edilecektir." Bu sınavlardan alınması gereken minimum puanlar belli midir?
Avrupa Ortak Dil Çerçevesi kapsamında B1 (Eğitim için) veA2 (staj için) seviyesine karşılık gelen e ş değerlikler minimum olarak temel alınacaktır.

8. Akdeniz Üniversitesi tarafından yapılan Değişim Programları Yabancı Dil Sınavı minimum ne kadar almak gerekiyor?
Erasmus+ öğrenim hareketliliği için 60 , staj için 50 alması gerekir.

9. Hem staja hem öğrenime başvurabilir miyim?
Sadece bir hareketlilik türünü seçebilirsiniz. Ancak aldığınız puan doğrultusunda birleştirilmiş faaliyet (eğitim+staj) olarak talebinizi dilekçe ile daha sonra bildirebilirsiniz.

10. Erasmus + öğrenim mi staj mı tercih etmem daha yararlı olur?
Bu tamamıyla sizin tercihinizdir. Ancak Erasmus + Öğrenim Hareketliliği kapsamında gideceğiniz dönem içinde Akdeniz Üniversitesinde 30 ECTS kredisi alma yükümlülüğünüz varsa öğrenim de staj da seçebilirsiniz. Ancak 30 ECTS kredisinin altında kredi yükümlülüğünüz varsa stajı tercih etmelisiniz.

11. Hangi durumda hibe verilir?
Ulusal Ajans tarafından yayınlanan Uygulama El Kitabı’nda aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır. Hibeler yalnızca yurt dışında aşağıdaki faaliyetlerin takip edilmesi için verilir:
-Yükseköğretim için Erasmus Beyannamesi (ECHE) sahibi bir yükseköğretim kurumunda diploma/derecenin tanınmasının anaparçası olan, tez hazırlıklarını da içeren (fakat öğrenim programını oluşturan araştırma çalışmaları dışında kalan araştırma ödevleri ve harici araştırma çalışmalarının dâhil olmadığı), tam zamanlı ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora çalışmaları
-Yükseköğretim kurumu tarafından öğrencinin öğrenim programının bir parçası olarak tanınan tam zamanlı stajlar (öğrencinin faaliyet süre si boyunca tam mesai günü staj yapması)

12. Daha önce giden öğrencilerle nasıl irtibata geçebilirim?
Sosyal medyada açılan grup ve forumlar ve Üniversitemiz Uluslararası Gençlik Topluluğu üzerinden bağlantıya geçebilirsiniz.

13. Bir öğrenci Erasmus + hakkı kazanı p, bu hakkından feragat ederse, daha sonra tekrar başvurduğunda yine de puan kesintisi yaşar mı?
Mücbir (kendinden kaynaklanmayan) sebepler dışında feragat ettiyse Erasmus + Başarı Puanından 10 puan kesilir.

14. Son sınıfta iki dönem yurt dışında kalabilir miyim?
Eğer her bir dönem için 30 ECTS kredi alma zorunluluğun uz varsa Ofisimiz açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak akademik koordinatörüne danışmanız gerekir . Bölümün üz /Fakülten iz de onaylarsa kalabilirsin iz .

15. Mezun olduktan sonra Erasmus+ hakkından faydalanabilir miyim?
Sınava öğrenci iken girip asil ya da yedek olarak yerleştirildikten sonra mezun olmanız durumunda hakkınız saklı kalır ve proje süresi içinde staj hareketliliğinde bulunabilirsiniz.

16. Öğrenim sonrası staj hakkından ne şekilde faydalanabilirim?
Öğrenciler her öğrenim derecesinde (lisans, yüksek lisans ya da doktora) toplam 12 ay olmak kaydıyla öğrenim + staj hakkından yararlanabilirler.

17. Almanya’dan iki üniversite ile anlaşma varmış, buralara gitmem için Almanca sınavına girmem gerekiyor mu, yoksa İngilizce sınavına girerek gidebilir miyim (Almanca kursuna başladım seneye en az iki kur öğrenmiş olacağım)?
İkili anlaşmada eğitim dili olarak sadece Almanca yazıyorsa, başvuru formunu doldururken İngilizce seçtiğinizde o anlaşmaları göremezsin iz . Ama hem İngilizce hem Almanca yazıyorsa, İngilizce sınavına girip Almanca bildiğinize dair de sertifika getirmen iz gerekiyor.

18. Sınava hazırlanmak amacıyla , daha önce yapılan Yabancı Dil sınavlarının sorularına ulaşabilirmiyiz?
http://erasmus.akdeniz.edu.tr/basvuru - sureci linkinden ulaşılabilir.

 

 

Sayfa Özeti: Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar Kelimeler: