Akdeniz Üniversitesi

Erkeklere Daha Fazla Sorumluluk!

Süpermenler Afiş

Bu konudan bir gençlik projesi olur mu diyen birçok arkadaşımız da oldu. Ama örnek projelere baktığımızda hep genç kızlar ve kadınlar dayanışması sonucunda var olan durumlara ilişkin iyileştirme çalışmaları yapmışlar ve başarılı sonuçlara da ulaşmışlar. Peki, biz erkeler neden erkeklerin en temel sorunu olan “sorumluluktan kaçma sorunu”na çözüm üretmeye çalışmıyoruz? Neden annelerimize, eşlerimize, kız kardeşlerimize veya kız arkadaşımıza destek vermiyoruz? Neden işbirliği ve dayanışma yolunu seçip onlara bu ayrımcılık ve baskı ile savaşmayı seçmiyoruz? Ve neden kendi hayatımızı kolaylaştırıp sorumluluklarımızı paylaşmıyoruz? Diye sorduk.

Üniversiteliyiz ve hala annelerimiz tatillerinde gelip evimizi temizliyor ve bize destek olmaya çalışıyor üstelik onlar artık çok yaşlandı. Neden onların özgüvenini bu konuda seçmeyi denemiyoruz?.. Gerçekçi olmak gerekirse, bu bir projeye yazılır mı bilemiyoruz ama birçoğumuz üniversite yıllarımızda sırf ev işlerimizi yapsın diye sevmediğimiz kızlarla çıkıyoruz. Bu cümleyi affınıza sığınarak kurduk ama bu bizim hayatımızda var olan bir gerçek. Kız arkadaşlarımızı bu doğrultuda kullanıyor gibiyiz. Bu bizi de rahatsız ediyor ama hani birileri olsa bizim bir kaynağımız olsa bu alana yönelik pratik bilgiler edinsek ve buna ilişkin sürdürülebilir kullanabileceğimiz kaynaklarımız veya danışabileceğimiz insanlar olsa bize çok yardımcı olur.

Bu yıl Avrupa gönüllülük yılı. Biz erkeler de gönüllü olarak kendi sorumluluklarımızın bilincine varmak ve hemcinslerimizi bu alan gönüllü olarak yönlendirmek istiyoruz. Bir kadın derneği veya genç kızlar grubu böyle bir proje yazsa hedef kitlense ulaşması biraz zor olabilir; çünkü biz erkeklerde yerleşmiş önyargılar nedeniyle “Elalem ne der?” mantığıyla hareket ederiz. Ama bir erkek grubun kendi hemcinsini ihtiyaçları doğrultusunda desteklemesi daha kabul edilebilirdir. Özellikle ağaç yaşken eğilir derler ya biz bu bilinci evlenmeden aile kurmadan edinmeliyiz ki ileride olumsuz sonuçlar doğmasın. Erkekler eşlerini dövmesin ve projemiz aracılığıyla empati duygusu gelişsin.

Projemizi yazma nedenlerimizden biride erkeğin çalışıp kadının evde oturması, zamanın para, paranın iktidar kaynağı haline dönüştüğü piyasa ekonomilerinde kadın-erkek eşitsizliklilerini pekiştiren önemli bir kaynak olmasından kaynaklanıyor. Sizde takdir edersiniz ki kadın - erkek eşitliğine giden yol ise toplumsal cinsiyete dayalı işbölümünün kırılmasından geçiyor. Bize göre erkeklerin daha fazla sorumluluk üstlenmesi bu sorunu büyük ölçüde çözüme kavuşturacaktır. Bilinen en önemli gerçeklerden biri projemizin temaları olan cinsiyet eşitliği ve dışlanmayla mücadele konusunda AB standardının çok altındayız: Türkiye, bu cinsiyetçi iş bölümünün, kadınların işgücü piyasasından dışlanmasının en somut olarak yaşandığı ülkelerden biri. Yapılan araştırmalara göre: Türkiye’de ortalama olarak bir kadın ev ve hane halkı bakımına günde ortalama 5 saat 17 dakika ayırırken (yani haftada 37 saat), ortalama erkek sadece 51 dakika ayırmakta. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2008 ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre Türkiye, kadının işgücüne katılımında 130 ülke arasında 125’inci sırada yer alıyor.

Projemiz kapsamında öncelikli olarak “Mutfak Yönetme Kursu” almak istiyoruz. Bu kurs kapsamında pratik olarak bir mutfak nasıl idare edilir? Pratik pişirme noktalar nelerdir? Mutfaktaki malzemeleri kaynakları en etkin nasıl kullanırız? Pratik bulaşık yıkama teknikleri nelerdir? Kadınlara bir mutfakta en kolay nasıl yardımcı olabiliriz? …gibi konularda eğitim kursu almak istiyoruz. Gerçekten hemcinsimizin en büyük sorunlarından biridir mutfak konusu.

İkinci olarak projemiz kapsamında “Ev İdaresi Kursu” almak istiyoruz. Bu kus kapsamında ise ütü nasıl yapılır? Evde kullanılan temizlik malzemeleri nelerdir? Evde hijyen nasıl sağlanır? Evde tasarruf nerelerden ve nasıl sağlanır? ..gibi konularda eğitim kursu almak istiyoruz. Çünkü evde annelerimiz veya evi idare eden kişiler yokken her şey birbirine karışıyor. Bir anda faturalar yüksek meblağlarla geliyor, düzen sarsılıyor evdeki makineleri bozuluyor veya yanlış temizlik malzemesini yanlış yerde kullanıyoruz. Bu durumda biz erkelerin ev idaresi konusunda işe yaramaz kişiler olarak algılanmasına sebebiyet veriyor.

Üçüncü olarak projemiz kapsamında “Romantizmin Püf Noktaları Eğitim Kursu” almak istiyoruz. Erkeklere daha fazla sorumluluk demek sadece ev işlerini paylaşmak veya kadınlara, kız arkadaşlarımıza veya annelerimize destek olmak demek değildir. Onlarla ilgilendiğimizi, dışlanmadıklarını sadece 8 Mayıs Dünya Kadınlar Günü’nde göstermek yeterli değildir. Aslında biz erkekleri de suçlamamak gerekir; bir şeyler yapmak istiyoruz birçok kez; ama bunun nasıl yapılacağını bir kadının nelerden hoşlanacağını bilemiyoruz. Örneğin mum yakmak, gül almak, evlilik teklifi yapmak, bir kadının hoşlanacağı atmosferi yaratmak duruma uygun kıyafeti giyebilmek… Gibi durumlar hem özen hem de dikkat istemekte. İltifat etmek için bile bir kadına seçilmesi gereken sözler vardır. Birçoğumuz bu gibi girişimlerde bulunsa da eğer hep hüsranla sonuçlanıyor; çünkü bilmiyoruz.

Son olarak projemizin sürdürülebilir kılabilmek için “Can Simidi” adlı bir yönlendirme kılavuzu hazırlamak istiyoruz. Bu kılavuzu aldığımız eğitim kurslarından elde ettiğimiz bilgiler ışığında hazırlamak istiyoruz. Bu süreçte elde ettiğimiz tüm püf noktalarını fotoğraflı anlatım ile desteklemek istiyoruz. Bu kavuz hem projemizde yararlanıcı olan gençlere hem de ilimizde ve Türkiye genelinde bulunan kadın ve erkeklere yönelik iyileştirme çalışmaları yapan kurum, kuruluş, STK ve kulüplere göndermek istiyoruz.

Sayfa Özeti: Supermenler

Anahtar Kelimeler: